Almanach 25 – odkazy

ODKAZY

 

 • Jakub O. (Bratislava): Píšeš o sebe ako o “autorovi ľúbostnej poézie a spoločenských aforizmov”… Na úvod by som odporúčal prečítať si napr. niečo od Petra Gregora. To len tak, kvôli sebareflexii…

 • Mariana F. (Zelneč): Prvá báseň zo zásielky Na dotyk sa mi zdá príliš “urozprávaná”, opisná, rozvláčna… To však nemusí byť na škodu, i keď… Trocha mi prekážalo množstvo genitívnych metafor (tvár bolesti, štítok slabosti a pod.)… aj to by však nemuselo byť na škodu, i keď… Mierne (silnejúci) sociálny podtext (niekedy až “nadtext”) básne si preexponovala takmer do výčitky… Neviem, azda by som ešte popracovala. Druhá báseň Za cenu prekliatia začína veršami: “Dovolila som sa pozrieť/ Na hlavy mojej generácie…” a potom ešte: “a tak som videla hlavy doby…” – ja si nemôžem pomôcť, ale strašne mi to pripomína Ginsberga… Čo ty na to?! To však nie je obvinenie zepigónstva, stáva sa to aj väčším numerám! Inak fajn. Myslím, že keď popracuješ aešte pošleš, niečo vyberieme.
 • Slavomír S. (Horná Kráľová): Prvá básnička Coura? ma naozaj prekvapila. Hneď názvom. To bolo však všetko. Ďalší názov Hriešni(k)ca ma tiež prekvapil, pretože mu nerozumiem. A na záver zbásničky Posledná modlitba: “Čo je dnes,/ nemusí byť zajtra,/ preto sa nechávam viesť/ do zatratenia.” My sme ťa nezatratili. Ale do Dotykov ešte nie…
 • Lenka K.: Ťažko sa vyberá zjednej básničky… a najmä, keď je trochu ťažkopádna ako Púť mimo siete. Prečítaj si napr. Eggenhofferovú, možno i Stacha či Plathovú. Napríklad. Napíš, pošli 3 – 4 ks. Čakáme.
 • Eva M. (Vranov nad Topľou): Nabudúce prosíme poslať zásielku vo WORD-e ako prílohu ke-mailu. Tvoje prózičky nie sú márne. Pošli niečo nové. Ak máš.
 • Jarmila B.: Uverejňujeme. Pošli. Prečítame. Uvidíme.
 • Anna P. (Nacina Ves): Poviedka Hlas minulosti by si zaslúžila viac tvojej pozornosti. Najmä vštylistike. Popracuj ešte. Myslím si, že to vtvojom prípade nie je márne… Pokus o poviedku, ktorý si poslala do redakcie však nie je ničím nový. Prečítaj si napr. Petra Holku… najmä jeho knižky. Pošli ešte. Čakáme.
 • Stano Ď. (Horná Ves): No… Celkom si ma pobavil! Napr.: “Lepka čo sa/ odráža vslze/ Hamleta.” , alebo: “trápne zývam” … Ale úplne ma dorazila strofa: “Pozeral som Ramba/ a cítil som sa ako/ rus/ pozeral som/ zasadanie vlády/ a cítil som sa/ ako maďar/ tieto dva príklady/ používam preto/ že neverím VyVolením.” … Nechápem. Nepozeraj Ramba, asi… Zasadania vlády – detto. Vyvolení sú o ničom – po odchode veľkého mága Desperada… Keď sa zbavíš týchto TV-zlozvykov, skús sa pozrieť do pravidiel pravopisu, prípadne potom niečo napísať. ČO?! Druhá zásielka – diakritika!
 • Dominika T. (Prievidza): Neposielaj kapitoly z “knižky”, ktorú (ako sama uvádzaš) ešte len píšeš… Keď bude hotová, potom to bude aktuálne – vo vydavateľstve napríklad. Na budúce pošli nejaké básne, alebo niečo kratšie zprózy. Hlavne, aby to bolo dokončené…
 • Miroslav K. (Papradno): Veľa, veľa básní… Aj napriek tomu sa vybrať nedá. Písať básne asi nie je len “tak”. Možno “onak”?! Viac čítať? Na začiatok asi postačí… Potom pošli.
 • Katarína J. (Prešov): Tvoje “satirické žánre” – ako si nazvala svoje krátke prózičky -, sú vhodné do iných časopisov. Možno školských… Je to taká zlátanina publicistiky a krátkych postrehov, nápadov… Dotiahnuť ďalej by bolo zahodno. Do Dotykov zatiaľ nie. Zatiaľ. Popracuj + pošli. Prečítame a… atď.!

                         spracoval: MaG

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.