Almanach 25 – odkazy

ODKAZY 3-4/ 2006

 

* Veronika B. (Vinohrady nad Váhom): Tvoje poviedočky sú sladké (niekedy hádam až sladko-kyslé), sú však úprimné a vzhľadom na tvoj vek a starosti, trápenia s ním spojené, vyznievajú ako oprávnené. No to je asi všetko. Chýba mi príbeh, nielen taký vlažný nápev ako z tvojho textu o dovolenkovej láske, ktorá pokračuje aj po príchode domov. Je to pekné, romantické, no o chvíľu nudné. Pokús sa s textami pohrať, prepracuj, porozmýšľaj, tvor! A isto pošli. Čakáme…

 

* Denisa M. (Krupina): Si ambiciózna a sebavedomá. To je pozitívne. „Kvalita” a presvedčivosť tvojich mravokárnych a „poučných” textov je však už „pofidérnejšia”… Je nutné stále dávať rady, konštatovať, čo je dobré, správne? Pre niekoho iného to platiť predsa nemusí, nemyslíš?! Azda nateraz ostaň pri publikovaní v Katolíckych novinách. Na Dotyky to nie je. Zatiaľ… A prečítaj si aj niečo iné ako Zagorku alebo duchovné texty. Skús napríklad Ericu Jongovú, Sylviu Plathovú, Henryho Millera, či Koleniča alebo Jána Stacha…

 

 * Lenka G. (?): V niektorých básniach, ktoré si poslala, sa náhle objaví aj pekný obraz, šťavnatá štylizácia… Ale v tej ďalšej „hlušine” to napokon vyznieva, akoby to tam bolo naozaj len náhodou… Pri viazanom verši sú isté pravidlá, ktorých lacné nerešpektovanie ťa môže degradovať do kategórie diletantizmu… Ale ani nemusí, no každopádne „rýmuješ” akosi…kostrbato, použijúc eufemizmus… Popracuj a pošli ešte raz. + Eva S. (Želiezovce) + Eva B. (Dolná Tížina): detto!

 

* Peter B. (Bratislava): 10 básní, ktoré si poslal, sme si prečítali… V básni pôsobíš uvravene, rozvláčne a zbytočne komplikovane. Niekedy – pri čítaní tvojich textov – som si myslel, že čítam prózu. Tie tvoje texty sú akoby výpovede, no ešte neučesané a surové. Kultivuj, pracuj, alebo sa pokús o prózu a istotne pošli!

 

* Eva B. (Kysucké Nové Mesto): Poviedka o koníkovi Kubovi by sa skôr hodila do iného časopisu ako Dotyky. Je to jemný príbeh, ktorý by hádam väčšmi upútal čitateľov nižších vekových kategórií alebo ľudí, ktorí sa napr. zaujímajú o preteky koní a pod. Skús, a ak budeš mať niečo nové (napísané) pre nás, pošli.

 

* Peter L. (Nitra):  Z tvojho sprievodného mailu: „Vážena redakcia časopisu Dotyky , posielam Vám uryvok z basne ktora je napisana na 50 stranach formatu A4. Napisal som ju v dobe ked som odhalil pravu tvar spoluziačky zo strednej školy … Je o láske, klamstve a pomste. A podla priatelou mám talent na pisanie…”. Nuž, asi máš dobrých „priatelou”, keď tých 50 strán prečítali… My sme mali problém s tými šiestimi, čo si poslal. Nevzdávaj sa a neklesaj však na (vz)duchu! Keď ti niekedy zvýši čas, prečítaj si niečo. Aj po sebe… Alebo skús „toto”: Válek, Stacho, Turan, Moravčík, Kolenič, Bilý, Vlado… A pozdravuj „priatelou”!

 

* Petra Sch. (Bratislava): Frázy, klišé, obohraté motívy…nuda! Slová a spojenia, ako napríklad: „Boľavá túžbou po teple tvojich očí…”, „zakotviť túžbou pri tvojom brehu…”, „Aj ty váž si čas žitia…” atď., tu už boli nespočetne veľa ráz. Aj keď ich myslíš, píšeš úprimne, je to obohraté a „bez šťavy”… V jednej zo svojich básničiek dokonca úprimne priznávaš: „Žiaľ som iba básnik slabý…”. Neostáva nič, len súhlasiť.

  

* Mário P. (Bratislava): Vzhľadom na skutočnosť, že do čísla pripravujeme 3-oj recenziu tvojej prozaickej knihy, poviedku Chameleón odkladáme, príp. čakáme na ďalšie.

 

* Viki (?): Pošli.

 

* Maroš A. (Košice): Tvoje texty sú povrchné, akoby vyrozprávané monotónnym hlasom. Bez nápadu, invencie a iskry. Nepodliehaj klamlivej ilúzii, že všetko, za čo ti v kadejakej literárnej súťaži dajú diplom, či čestné uznanie, alebo čo ti uverejní miestny regionálny plátok, musí byť automaticky dobré, dokončené… Pre Dotyky (zatiaľ) určite nie!

 

* Tomáš V. (Piešťany): Nabudúce by sme uvítali texty vytlačené na bielom papieri A4, prípadne napísané na písacom stroji, či zaslané e-mailom (Word, open office…). A niečo iné ako drogy?! Bude?…

 

* Katarína K. (Banská Bystrica): Outsider je akoby koktail z tvorby tvojich obľúbených autorov. Michael a Jessica… Fajn. Odkladáme. Pošli aj niečo…svojskejšie, pôvodné. Niečo, kde si ty. OK? Čakáme…

  

*  Silvia P. (Myjava): Odkladáme. I keď sme „zažili” od teba aj čítavejšie „kúsky”. Niečo menej komplikované, opisné, husté…by nebolo?! Tak.

                                                                                

                                                                                 -mag-

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.