Almanach 25 – odkazy

ODKAZY 4/2008

* Peter B. (?): Píšeš, že tvoja poviedka Aj chlebom je človek živý je tak trochu úlet. Hm, možno nielen „trochu”. Bolo by vhodné (pre tvoje terajšie aj budúce texty), keby si sa viac sústredil na štylistiku a taktiež na gramatiku. Aj preto, že slovné spojenie „Keď si predstavým…” – uznáš sám – vyznieva ako päsť na oko. Prinajmenšom… Popracuj a určite niečo pošli. Čakáme, márne to vôbec nie je.

* Mária B. (?): Z tvojho mailu: „Dobrý deň, moje meno je Mária B***ová a píšem krásnu poéziu, chcela by som sa Vás spýtať, či mi umožníte uverejňovať vo vašom časopise moje diela.” Samozrejme, že umožníme! Krásna poézia je našou doménou. Nutné je však ukážku z tvojich „diel” aj poslať. Ďakujeme krásne a taktiež krásne aj čakáme.

* Michaela H. (Žilina): detto Mária B.

* Mária P. (Zabudišová): Tvoje básničky pôsobia ako infantilné veršovačky zaľúbeného dievčatka. Verše, ako napr.: „Od srdca k srdcu,/ Moje básne putujú./ Nie sú pre sudcu,/ Ale pre tých, ktorí sa milujú.” sú signifikantné. Píšeš ako verklík a rýmuješ teda hlava-nehlava, najmä však „nehlava”… Upokoj sa, niečo si prečítaj (Plathová, Podracká, Eggenhofferová…) a pošli. Uvidíme. Nateraz však nie.

 

* Karol J. (Senec): Píšeš, že chceš (veľmi chceš…) vydať knihu a píšeš inak ako dnešní básnici, lebo oni (podľa teba) píšu len o pekných veciach a taký vraj (zase podľa teba) život teda vôbec nie je. Tvojich 29 strán „básní” nám vyjasnilo mnohé. Najmä však to, že ty básnik určite nie si. Napadajú mi teraz – ako vhodné – hádam len slová Ernesta Hemingwaya z jeho knihy POHYBLIVÝ SVIATOK (Slovenský Spisovateľ, a. s., Bratislava 2000, preložil: Juraj Vojtek), kde akoby práve tebe napísal odkaz: „Nemal by si písať, keď písať nevieš. Čo máš nad tým fňukať?! Vráť sa domov. Nájdi si zamestnanie. Alebo sa obes. Len o tom, prosím ťa, nerozprávaj. Nikdy si písať nevedel.” (str. 55). Takže, hor sa do práce. Vešať sa nemusíš.

 

 

 

                                                                                       -mag-

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.