„Zoznamka”

„Zoznamka”

Čo myslíte, akú otázku si dáva mladý človek žijúci v tomto storočí plnom úžasných technológií? Dá sa povedať, že determinovať termín mladý je irelevantné, pokiaľ sa človek cíti aj napriek „pokročilému” veku mlado, preto nebudem rokmi vymedzovať, komu je tento text určený. Myslím tým a zároveň narážam na jedinca, ktorý má ešte aspoň aké také pozostatky duchovna a nevznáša sa v opare vidiny „pätnásť minútovej” slávy, ale má potrebu hľadania hlbších princípov v tejto spoločnosti. Človek, túžiaci po plnohodnotnom spôsobe života, ale aj zábave a ktorý potrebuje od života viac, ako len povrchné plávanie v „plytkých” vodách.

Lenže všetko z toho, čo chceme, je veľmi relatívne, s čím súvisí vyznávanie iných hodnôt,  vychovávanie v diametrálne odlišných podmienkach, odlišnosť výzoru aj myslenia a pod. Napriek týmto početným odlišnostiam sme všetci rovnakí v jednom. Sme ľudia. Myslím si, že je to dosť podstatný „detail”.

Je množstvo tém čakajúcich na rozobratie a veľa variabilných pohľadov na problematické otázky, preto som sa rozhodla tento článok venovať internetovým zoznamkám a pošpekulovať nad tým, prečo sú pre niekoho také atraktívne, čo spôsobilo tento ošiaľ a kam vedú cesty internetovej formy zoznamovania sa.

Úprimne, kto z vás aspoň raz nezablúdil na internetovú „zoznamku”? Asi skoro každý, či už z vlastnej iniciatívy, alebo len zo zvedavosti. Samozrejme, vynímajúc tých, ktorí ani nevedia, čo je internet, hoci žijú v dvadsiatom prvom storočí. Zoznamiek na tomto technologickom zázraku je od výmyslu sveta. Môžete si vybrať nielen zoznámenie sa s veriacim človekom, ale pokiaľ ste viac orientovaní na astrológiu alebo horoskopy, nebuďte sklamaní, aj takéto typy tam našťastie nájdete. Dokonca si môžete vyskladať svojho vysnívaného partnera ako puzzle, od výšky, cez vek, po okruh vzdialeností k vám čo najbližšej, pretože cestovanie z jedného konca Bratislavy na druhý, priznajme si to, je príliš otravné a zdĺhavé a preto je uprednostnený človek bývajúci vo vedľajšom vchode, pred kompatibilnou spriaznenou dušou.

Priznávam, aj mňa pred časom pochytila táto mánia. Keď som sa pokúšala prísť interaktívnemu hľadaniu na chuť, vytvorila som si podľa  množstva ponúk toho môjho „pána dokonalého”. Vybrala som mu farbu očí, vlasov, vek a iné veľmi „potrebné” informácie o budúcom partnerovi, ktoré poskytuje hranatý, a ten môj dokonca aj strieborný počítač. Z enormného množstva vhodných adeptov, ktorých je tam na stovky až tisíce, sa mi neušiel ani jeden. Je to nepredstaviteľné odhalenie a dosť frustrujúca predstava, keď sa ani jeden človek aspoň sčasti nepribližuje k vášmu ideálu. V takomto prípade si môžete klásť aspoň v duchu podobné otázky ako ja, že buď sa ešte nenarodil typ podľa vášho gusta, alebo, možno pre niekoho prijateľnejšie, máte priveľmi vysoké nároky na potenciálno-imaginárnu bytosť, ktorej by ste chceli s nadšením „odovzdať” svoje srdce.

Po tejto mojej negatívnej skúsenosti, a najmä kvôli mojej zbrklosti, ma omrzelo tráviť čas neproduktívnym „chatovaním” a nechala som to na osud. Niekomu to môže znieť ako klišé, ale z vlastnej skúsenosti viem, že osud mi vie vybrať (a vybral) lepšieho partnera ako internetová zoznamovacia služba. Patrím asi k tým starým laikom, ktorí potrebujú človeka vidieť v 3D, a nie si s ním vymieňať pocity cez skrinku, tlačidlá a myš. Pravdaže, je to rýchlejšie, pohodlnejšie a zástancovia tohto spôsobu randenia by so mnou iste viedli dlhé polemiky, v ktorých by mi vysvetľovali pôvaby a úžasné vymoženosti „a lá inkognita”.

Čo mne najviac nevyhovuje, je to, že internet poskytuje formy zatajovania vlastnej identity a skrývanie sa za totožnosť iného človeka. Pre niekoho môže byť fascinujúce vymieňať si masky a spraviť raz zo seba vysokú blondínu a inokedy krásneho bruneta, veď pravú tvár aj tak nikto nevidí. Mne to evokuje istú a vedomú formu klamania. Veď si to priznajte, všetci sa tam vychvaľujú a z niektorých inzerátov máte pocit, že je to stelesnená dokonalosť. Poviete si, ako je možné, že som ťa doteraz ešte nestretla, alebo kde si sa túlal celý môj život? A pritom pravda z toho, čo tam je napísané, je minimálna alebo v najhoršom prípade žiadna. Je nespočetne veľa ohlasov na negatívnosť zoznamky, najmä keď ste si mysleli, že na rande príde príťažlivý „Brad Pitt” a prišla z neho výšková tretina vo veľmi zaguľatenej podobe a o sexepíle ani chýru, ani slychu.

Všetci moji známi fungujú na tejto forme variabilnej komunikácie. Množstvo z nich je tým nadšená a pochvaľujú si to. Keď som si robila medzi nimi malý prieskum, jeden názor ma príjemne zaskočil. Kamarát roky využíval tieto zoznamky na hľadanie si vhodnej partnerky do života. Neskončilo to len pri písaní, ale absolvoval aj množstvo niekedy až abnormálnych stretnutí, ktoré dopadli rozlične a vo veľkej väčšine negatívne. Táto zo začiatku nevinná flirtovacia metóda ho úplne psychicky aj časovo pohltila a stal sa doslova počítačovým otrokom. Nahradil celý svoj intímny a spoločenský rámec honbou za niečím neexistujúcim, aj keď on to vtedy videl inak. Ako to už býva, musel nastať skrat a uvedomil si, bohužiaľ s odstupom času, že roky stretávok a mailovaní si s dotyčnými slečnami a občas, nie jeho vinou aj „pánmi”, bolo len určité hľadanie náhrad niečoho, čo mu v živote chýbalo. Aj keď sa mu to doteraz nepodarilo nájsť, otázne je, či vlastne vie, čo hľadá, strašne si vyčíta, že nielenže to bola strata času, ale týmto spôsobom života a komunikácie sa možno obral o relatívne veľkú možnosť stretnúť spriaznenú dušu, po ktorej túži každý z nás, klasickým spôsobom. Urobil veľmi radikálny ťah, pretože zrušil internet a zaryto tvrdí, že keď má nutkanie skočiť si niekde do kaviarne zase „zachatovať”, radšej si dá čokoládu. Začal obnovovať staré vzťahy s ľuďmi a čítanie kníh či motkanie sa v záhrade mu spôsobuje neopísateľné potešenie.

Nechcem tým povedať, že každý z nás má zrušiť internet a dať sa na čokoládu, toto je len jeden z množstva príkladov, aký negatívny dopad môže mať internet a jeho služby, keď si niekto nedá pozor a podľahne mu.

Občas mi vŕta v hlave, prečo sa ľudia stále sťažujú, že si nemôžu nájsť niekoho „normálneho”. Je to spôsobené tým, že je teraz čoraz viac osamelejších ľudí ako v minulosti? Preto je internetová zoznamka pre niekoho určitou formou úteku pred neúnosnou realitou?

V prvom rade, nikoho normálneho na zoznamke nenájdete. Je preplnená kadejakými čudesnými a pofidérnymi typmi, ktorí majú potrebu dokazovania si vlastnej mužskej ješitnosti či ženskej naivity a mnohých iných úchyliek, no o vzťah im rozhodne nejde. Myslím si, že práve tu je ten problém. Spoliehanie sa na niekoho tretieho, a navyše doslova chladného, kto, respektíve čo,  nemá tušenie o ľudských pocitoch, je absolútne nezodpovedné voči sebe samému. A takisto odovzdávanie sa do rúk techniky, ktorá napriek svojej dokonalosti a kombinatorike je citovo primitívna a veľmi mätúca.

Sú ľudia, ktorí sa cez zoznamku zoznámili a vydržalo im to alebo stále drží. Lenže prečo nepokračujú s touto formou komunikácie ďalej? Prečo vytvárajú zväzky? Chcú niečo hlbšie a to im počítač za žiadnych okolností neposkytne. Podstata človeka spojená s drobnými chybičkami robí každého jedinečným a cez zoznamku to nemáte ako zistiť. Tam sú pseudoherci a hrajú nepodarené divadlo.

Viem, že prvé rande je stresujúce a mnohí sa snažia si situáciu zjednodušiť skrývaním. Ale uvedomte si, že komunikácia tvárou v tvár je výhodná aj z hľadiska nerestí alebo slabostí, vychádzajúcich nevedomky na povrch pri stretnutí. Vďaka tomu, že si dotyčný hryzie do pery, zistíte, že je rovnako nervózny ako vy. Ja si napríklad rukou šúcham bradu, každý máme to svoje. A to je práve to reálne a krásne, čo cez počítač nie je vidno, pretože nikto nie je absolútne dokonalý, len sa prostredníctvom neho ľudia hrajú na niekoho, kým nie sú.

Neverbálna komunikácia je najlepším testerom, pretože každý človek má vlastnú dikciu a farbu hlasu, ktorá môže byť aj dosť odstrašujúcim elementom, napriek tomu, že máte rande s modelom z titulných stránok. Zvádzanie spojené s rečou tela, tlmený hlások a šepkanie do uška patrí k najsilnejším zbraniam a môžu byť použité skoro pri každej príležitosti. Počítač takúto schopnosť nemá, aj keď je už takmer dokonalý. No veď len vyskúšajte hovoriť sladké slová počítačovej myške. Nemôžem si pomôcť, ale prirodzený „flirtovací” úsmev a žmurkanie na sympatického človeka mi umelý smajlík v žiadnom prípade nenahradí. Celá náklonnosť je obmedzovaná a pre mňa extrémne chladná. Veď sa vraví, že oči sú oknami do ľudskej duše, a práve tie mi chýbajú a navyše sa takouto formou stráca intimita a to povestné iskrenie či chvenie v žalúdku. Každý kontakt s novým človekom má svoj zmysel a počítajte s tým, že každý vás ovplyvní. Môžete v ňom nájsť svoje druhé ja, ktoré vám ukáže, akou bytosťou ste, alebo posilní vo vás to dobré a obmedzí zlé. Láska spája ľudí a príťažlivosť je postavená na túžbach, čím sú väčšie, tým rýchlejšie sa k vám dostane spriaznená duša, váš mužský princíp, jing k vášmu jangu. Celá náklonnosť je o prijímaní a dávaní a pre človeka ste najpríťažlivejší vtedy, keď mu dáte pocítiť vlastné srdce.

Najväčšou chybou je, ak idete na rande s tým, že keď to nevyjde, tak ich je na zoznamke ešte veľa, ktorých ste nevyskúšali. V takomto prípade tam vôbec nechoďte a ušetrite čas sebe aj dotyčnému. Treba to brať pozitívne ako úžasnú možnosť stretnúť fajn človeka. Nevytvárajte si v hlave „fantasmagórie” o budúcnosti a čo keď… Zbavte sa predsudkov a otvorte sa pre niekoho, kto vám obráti život láskou naruby. Život sa nemeria počtom nádychov a výdychov, ale počtom okamihov, ktoré vám vyrazili dych. Túžite po niečom takom? Hurá do toho. Zahoďte počítač a vyrazte do mesta hľadať šťastie, pretože sa môže stať, že nepodarená komunikácia cez net vás pripraví o možnosť nájsť si vysnívaného princa a budete donekonečna stretávať tých nesprávnych ľudí. V takomto prípade si môžete podať ruky so Sizyfom a jeho údel sa stane aj vaším. Buď žiť donekonečna s pocitom, že nesprávne pochopený text na zoznamke či cez icq vám zmenil (zničil) život, alebo konečne pritiahnete k sebe lásku vášho života. Niet o čom rozmýšľať.

Môže sa stať, že so mnou niekto nebude sympatizovať a môj pohľad sa mu bude zdať skreslený, ale ako autorka mám naň nárok, rovnako ako iní majú nárok na ten svoj.

Internetová forma zoznamovania sa nevedie nikam, a pokiaľ si chcete vybrať tú správnu alternatívu, z tohto článku je úplne jasné, ktorá to je.

Život je ako stavebnica postavená na prioritách – odobratím kocky sa celý náš svet zrúti a je otázkou času, kedy pochopíme, že zrútenie bolo a je šancou postaviť niečo krajšie.

Barbara Babínová

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.