Almanach 25 – Odkazy

DECEMBER 2001

 

 • Alexandra D. (Bratislava): Hádam by bolo lepšie ešte chvíľu… písať. Čítať. Básničky si prežiť, nažiť… Skrz-naskrz. Z tvojich textov: “K tisícim hviezdam som pozrela/ a svetlo poznania som uzrela.”. Niekomu na to nestačí celý život… Nuž… ešte niekedy pošli.
 • Zuzana B. (Lučivná): Gramatické rýmy, frázy, nesústredená som! Neúprimná?! Načim čítať, písať, etc… Zatiaľ ešte nie. Nevzdávaj sa!
 • Anna B. (Rajec): Tvoje experimenty sú zaujímavé, no dávno obohraté. Nič nové pod slnkom… Hádam viac koncentrácie a nabudúce: 1 báseň = 1 list papiera, najlepšie formátu A4, O.K.? Čakáme ďalšie… prepracovanejšie kusy…!
 • Ľuboš S. (Komárno): Z listu: “Už asi tretí rok sa venujem písaniu modernej poézie a za ten čas mám celkom slušnú zbierku básní.” Ide o to, čo si predstavuješ pod pojmom “moderný” a “slušný”… K ukážke z tvojej tvorby akosi nesedí ani na jedno… Zatiaľ. Trochu nepresvedčivé. Ešte si na teba počkáme. Pošli ešte… aj s RČ!
 • Blanka B. (Bratislava): Tvoje texty sa javia ko prvé verzie niečoho, čo by niekedy azda mohlo i byť poéziou. Azda… Nemusíš posielať hneď prvé…, čo ťa napadne, prepadne, znásilní, poškvrní či osvieti! Vážne… A tiež pravopis (“nebespečne sama”…; “…tie šelmi…” ) je dosť dôležitý. Fakt.
 • Petra L. (Považská Bystrica): Niektoré sú vydarené, iné menej. Koncentrujem sa, šetrím slová a… pointa!!! Vyhýbam sa tupým frázam (“moju deravú bárku/ unáša dravý prúd života” a pod.) a pošlem ešte. Do budúcnosti možný hádam i samostatný blok poézie. Zatiaľ však odkladáme na lepšie časy…
 • Tekla H. (Košice): Z tých troch ks, ktoré sme dostali, nie je možné… vybrať. Pôsobíš (v básni) trochu odmerane, strojene, vážne, “baťkovsky”. Ale i napriek tomu to nie je (zdá sa…) úplne márne… Pošli ďalšie a uvidíme. Odkladáme a čakáme.
 • Danica J. (Arlesheim, Švajčiarsko): Nuž, Dotyky sú časopisom pre mladú literatúru a umenie a tým aj ostanú. Platí to najmä o veku prispievateľov, redakcie, ale i o mladosti a šťavnatosti v textoch. Žiaľ, ani jedno… I tak ďakujeme za priazeň. Dotyky sú na čítanie pre každého!
 • Ivana L. (Dubové): Sklamanie v láske, ach, ach! V tvojom veku, drahá Lolita, to asi nie je práve ten najvhodnejší stimul a motív pre písanie a vyjadrenie seba – sa… Nechaj “to” v sebe radšej pretiecť, vysloboď sa z fráz a triviálnych “zaľúbeností”. Potom skús ešte raz a pošli. Možno sa budeš sama čudovať. A možno ani nie… Tvoj Humbert Humbert.
 • Mário P. (Bratislava): Súbor na tvojej diskete, ktorú si poslal do redakcie, sa mi nepodarilo otvoriť a prečítať. Asi nejaká technická chybička… Pošli ešte raz… Vybavíme prednostne!
 • Elena P. (Badín): Tvoje (mikro)príbehy pôsobia pravdivo, skutočne, zo života, ale nič viac. Čo tak dať do písania viac… literatúry?! Viac seba, zájsť pod kožu(ch). Príbehy sú akoby len načrtnutými poznámkami k ďalšej práci. Práci česť!!! Zaujalo ma najmä Odpustenie… Ešte popracuj a určite pošli. Čakáme.

 

JANUÁR 2002

 

 • Pedro D. (Košice): Celkom banálny príbeh. Vyrozprávaný celkom banálnym jazykom. Banálna pointa. Celkom…
 • Martina K. (Sereď): Tvoja poviedka je fajn. Vtipná a iskrivý štýl je fakt chytľavý, čítavý. Uniká ti však myšlienka, pointa a tiež… nemusíš hneď všetko vysvetľovať a písať “poučky”. Nechaj, nech text doznie sám. Ináč O.K.. Pošli ešte…
 • Petronela M. (Nitrica): Zdá sa mi, že vieš, o čom chceš písať. To je pozitívne. Topíš sa ale v záplave slov, slov, slov, slov… Uber plyn! Inak, veľmi sľubné… Pošli.
 • Tomáš K. a Marína R. (Vranov nad Topľou): Vaše spoločné poblúznenia sú ešte kostrbaté a neupravené. Gramatické rýmy a strojený výraz. Skúste každý osve, alebo čo ja viem?! Zatiaľ ešte nie…
 • Simona K. (Nitra): Tvoj text je veľmi zaujímavý. Napísaný starostlivo a zručne. No na uverejnenie je veľmi, veľmi, veľmi dlhý. A úryvok? To by asi nebolo dobré, čo ty na to? Pošli niečo… kratšie?! Zatiaľ O.K.. Odkladáme…
 • Lucia Č. (Spišská Stará Ves): Experimenty a … čo ďalej? Kde si ty? Tvoja poetika? Skús aj PC alebo písací stroj. Prečítaj si napr. Danu Podrackú alebo hoci svoju menovkyňu Eggenhofferovú. Možno… Zatiaľ čakáme…

 

FEBRUÁR 2002

 

Simona M. (Bratislava): Možno by tvojej tvorbe prospelo trochu odľahčiť… Uvoľni sa a prečítaj si napr. Andyho Turana, Moravčíka, Stacha alebo hoci aj Heviera. Nemusíš iba… Bottove spevy, i keď… Zatiaľ ešte nie. Zatiaľ… a potom?!

Sidónia Zdenka K. (Levice): Cit.: “Postavil si nový dom/ šesťkrát dvanásť tri a pol.” (???) + “Teším sa večer na disko/ stretnem tam svoje chlapisko” + nádherný preklep: “…po dlažbe ulíc krídlom archanjela,/ jak pyčný páv si pláva v lone diela…”… No hádam stačí. Fakt… porozmýšľam… najskôr…

Jaroslava M. (Krupina): Píšeš zaujímavo, citlivo. Cítiť závan vetríka vlastnej poetiky. Zatiaľ odkladáme a čakáme na nové. A ozaj, nabudúce: 1 báseň = 1 list papiera, O.K.?

Ingrid R. (Bratislava): Láska, láska, láska… sklamanie. Toto sme už čítali (a tiež kedysi i písali…) miliónkrát! Ozaj, nič nové… Trochu, po čase i nudí… Tak. Uf…

Libuša K. (Bratislava): RUBATO, žiaľ, tento rok neprebehne. A na budúci? Ktovie?! Nieto dukátov! Ani ľudí, ktorí by ich zohnali hádam už nieto… Čo sa týka tvojich básní: čo keby si skúsila prózu? Aj tvoje lyrizované výpovede inklinujú skôr k rozsiahlejším textovým plochám… Zatiaľ čakáme…

Jana P. (Košice): Cit.: “Chcem ti tvár do rúk vziať/ a do očí sa ti zadívať./ Poďme sa spolu milovať,/ veď noc nám nedá aj tak spať.” Nuž, dobrý nápad! Napokon je to lepšie, než písať priemerné, vlažné básne… Hm?

František P. (Bardejov): Máličko neobrúsené, hranaté, ťažko stráviteľné. Prečítam si občas niečo (Válek, ale i mladí sú tu dobrí: Kanis, Gavura, Bilý…). Trochu viac života do tej poézie! Načim ešte… počkať.

Juraj H. (Volkovce): Krátke prózy v básniach (či naopak?!) sú zaujímavé. Dotiahnuť ich do konca by nebolo márne. Nezastavovať sa na “štvrťceste”… a pošli ešte niečo. Zatiaľ tak.

Eva K. (Vrútky): Básničky odpovedajú veku autorky (15)… Hľadá, no nie vždy vie čo a nie vždy to i nachádza… Azda je na dobrej ceste, no tá zväčša nebýva krátka. Takže, po čase si radi opäť prečítame. Už nové, vyzretejšie, dužinatejšie… „publikovateľnejšie”…

Katarína M. (Bratislava): Tvoja pacifistická próza je, vzhľadom na to, že si sa zrejme žiadnej vojny osobne nezúčastnila (ani tej základnej prezenčnej…), dosť neúprimná a možno i “vycucaná” z prstov. Poučovanie a moralizovanie nerobia v poviedke dobrotu… Skús niečo zo svojho vlastného života, napríklad…

                                                   spracoval:  – MaG –

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.