Pôvodná próza: Boris Kalinský

Boris Kaliský

Made in China

 

 

Moderátor Alter: Dobrý deň. Vítam vás v našej občasnej relácii “Moralizujeme”. V nasledujúcich riadkoch pôjde o lož. Táto krátkonohá cundra, kamarátka sofistov, pragmatikov a vôbec všetkých ideológov, nech ich parom vezme, šarapatí na tejto zemi hrbatej, odkedy sa istá Eva, pôvodom rebro, nechala oklamať Diablom prezlečeným za hada. Militantné feministky nech upokojí skutočnosť, že to bola žena, čo tak podstatne zakrútila hrdlom dejín.

Ak by som pokračoval v teologickej interpretácii, vďaka nej a Adamovi sme všetci jedna veľká rodina. Popri tom, ako sa máme radi, sediac na tisíckach nukleárnych hlavíc, sme dôslední v dodržiavaní tradícií – stále sa osierame a osrať dáme. Vďaka, Diabol, vďaka, pramatka.

Z dramaticko-dialogizačných dôvodov sme tu dnes dvaja. Som rád, že v texte môžem privítať kolegu Ega.

Moderátor Ego: Vďaka, Alter. Vážený čitateľ, s kolegom sme sa rozhodli, že našu rozpravu oprieme o príklad. Bude to človek priemerný, sužovaný všetkými problémami človečiny. A medzi inými aj lžou. Tá má u neho dobrú živnú pôdu, lebo chudák chlap je nadpriemerne dôverčivý a v tomto handicape až donedávna ťažko poučiteľný. Ako ukáže nasledujúca demonštrácia z hrdinovho detstva, lož je problém rodinný. Posúďte sami.

Maličký hrdina: Oco, ja som to nechcel. To tá skala sama.

Hrdinov otec: To sa vždy „samo”! Kto to kedy videl, na parkovisku palicou skaly odbíjať. To ťa zase ten tvoj nepodarený kamarát naviedol, však!?

Maličký hrdina: Ale keď my…

Hrdinov otec: Nepapuľuj, lebo zavolám do polepšovne! Tam ťa zavrú do klietky a bude. Ťa tie pestvá hneď prejdú. Mi tu nebudeš na drahých autách okná rozbíjať. Som ťa mal na kapustnisku nechať.

Maličký hrdina: Keď ja už budem dobrý…

Hrdinov otec: To som už niekde počul. Sám si za to môžeš! Spojte ma s polepšovňou… haló, áno, počkám…

Maličký hrdina: (plače) Oco, prosím, prosím, ja budem naozaj dobrý…

Hrdinov otec: Ako to, že ste plní?! Viete, akého tu mám lotra? Kameňom na fordke okno roztrepal. Ešte aj odvráva a klame! Čo? Takže o mesiac, dobre, ja sa ozvem. Dovidenia. Máš šťastie. Ale ak ešte niečo vyparatíš, tak máš po chlebe!

Moderátor Alter: Drobná poznámka k slovu kapustnisko. Hrdinov otec používal ako výchovný prvok teóriu, podľa ktorej bol hrdina nájdený na kapustnisku pri Bujakove. Pôvodne je to vraj Cigán, pardon, Róm, ale po objavení ho s manželkou odniesli do nemocnice a tam ho v Save vyumývali do biela.

Moderátor Ego: Ako ste mohli vidieť, ani vlastnému otcovi neradno veriť. Ľudia blízki pedagogickým kruhom môžu namietať, že lož v tomto prípade bola právom použitá s výchovným cieľom. My však namietame! Čo by na to povedal Komenský? Isto by nám riadne vynadal. Čo sme to za spoločnosť, keď deti lžou prevychovávame.

Moderátor Alter: Čo sa zamlada naučíš, v starobe akoby si našiel. Stigmatizovaní správaním našich rodičov, preberáme ich výchovné finty už v mladom veku a okamžite sa dozvedáme, aké sú praktické. Domáce úlohy zožral pes, po ceste do školy sa zasekol výťah a absencie majú na svedomí mŕtvi  príbuzní. Keď to pri šiestej starkej začne byť podozrivé, vymýšľame nové teórie. Ich dôveryhodnosť skúšame na spolužiakoch.

Moderátor Ego: To nás privádza k ďalšiemu obdobiu v hrdinových skúsenostiach s lžou. Školské roky. Vedľa zákernej straníckej dogmatiky pre Iskričky, napríklad Lenin večne živý a pod obrázkom *1870 – †1920 bol hrdina konfrontovaný práve s tréningovými klamstvami spolužiakov.

Spolužiak: Ja mám hodinky s vodotryskom! Digitálne. Z Nemecka.

Trochu starší hrdina: Fakt? Ukáž! 

Spolužiak: Aha, tu je napísané Made in China. To je po nemecky hodinky s vodotryskom.

Trochu starší hrdina: Ukáž, ako striekajú.

Spolužiak: Teraz nie sú naplnené.

Trochu starší hrdina: Tak ich naplň.

Spolužiak: To sa teraz nedá, to treba na to taký kľúčik a ten mám doma.

Trochu starší hrdina: Aha. Škoda. Ale dakedy mi to ukážeš, však?

Spolužiak: Jasné.

Moderátor Ego: Deti sú svine. Musím ešte doplniť, že spolužiak sa po skončení učilišťa dal na podnikanie a neskôr na regionálnu politiku. Z tohto príkladu sa možno domnievať, že taký priemerný prezident v detstve pokojne mohol tvrdiť, že jeho otec kameruje Indiánov v Južnej Amerike. 

Moderátor Alter: Pán kolega, buďme apolitickí. Navyše, picháte do osieho hniezda.

Moderátor Ego: Máte pravdu, kolega. Radšej sa pokúsme vysvetliť pozadie hrdinovej dôverčivosti. Pripadá mi nemožné, aby prežil mladosť bez odhalenia niektorých skutočností.

Moderátor Alter: Bociany?

Moderátor Ego: Bociany, Dedo Mráz. Je toho viac, ale tieto sú najznámejšie. Našťastie, teóriu bocianov vyvrátil prírodopis a záujem o fyziológiu spolužiačok. Mýtus Dedo Mráz sa rozplynul po niekoľkoročnej neúspešnej korešpondencii ohľadom dodávky raketometu typ BM-13 (Kaťuša).

Moderátor Ater: Ako je to s hrdinovou terajšou dôverčivosťou?

Moderátor Ego:  Ako som spomenul v úvode, nadpriemerná, nie výnimočná.

Moderátor Alter: Presnejšie?

Moderátor Ego: Keby nebol chudobný, tak by bol popri ženách v domácnosti cieľovou skupinou teleshopingu. Takto si ho vyhliadli bezdomovci. Hrdina ich priam zázračne priťahuje.

Bezdomovec 1: Mladý pán, nemáte drobné na polievku z automatu? Nebojte sa, ja som neškodná kalika, nohu mi prešlo. Nože, aspoň desať korún.

Moderátor Ego: O ulicu ďalej repete.

Bezdomovec 2: Prosím ťa, nemáš dajaké drobné? Na ulici som. Nič nemám, robotu mi nikto nechce dať. Ani na žemľu nemám.

Moderátor Alter: No srdce mi puká…

Moderátor Ego: Ččččtt!

Bezdomovec 2: Buď, prosím, taký dobrý. Pomôž chudákovi.

Hrdina: Tak dobre. Nech sa páči. Dovidenia.

Bezdomovec 2: Ďakujem mnohokrát. Veľa šťastia ti prajem.

Hrdina: Niet za čo. Dovidenia.

Bezdomovec 2: Ešte raz ďakujem. Si dobrý človek.

Hrdina: Zbohom!!

Moderátor Alter: Dnes je to už iné. Naznačili ste, že hrdina sa poučil.

Moderátor Ego: Správne, ale najprv sa nechal kapitálne dobehnúť.

Sviňa podvodnícka: Prosím ťa, pomôž mi. Moja mamička mala porážku. Potrebujem sa dostať domov a ma okradli. Pomôž mi, prosím, ja už neviem, čo mám robiť.

Hrdina: To mi je ľúto. Čo potrebuješ?

Moderátor Ego: Stop! Sledujte ten pohľad ubitého psa. Chlap to nerobí prvýkrát. Jeho grimasa je celkom presvedčivá, aj hlas. Náš hrdina hneď chytil ľútostivé kŕče. Pokračujme.

Sviňa podvodnícka: Nikto mi tu nechce pomôcť. Som tu dva mesiace robil, plyn kopal a včera ma prepadli a okradli. Všetky papiere, peniaze, mobil. Nemám ani korunu. Pomôž mi, ja ťa aj na kolenách budem prosiť. 

Hrdina: Je to dosť?

Moderátor Ego: Stop! Tu tá sviňa spravila prvú chybu. Začala preháňať. Najprv mamička trafená šľakom, potom ho, chudáka, okradli, aj mobil mu tí gauneri zobrali. Ale dobre zapôsobil, keď chcel prosiť. Priviedol hrdinu do rozpakov. A ešte niečo. Všimnite si, ako mu okom hodil do peňaženky.

Sviňa podvodnícka: Nemal by si ešte? Ja som až z Vranova. Ja ti to vrátim, daj mi tvoju adresu a hneď zajtra ti ich pošlem. Mne môžeš veriť, ja nie som feťák. Bože, tu ti nikto nepomôže. Aspoň, že ty si dobrý človek.

Moderátor Ego: A už ho má. Hrdina uviazol v spasiteľskom dojatí. Teraz by mu aj obličku daroval.

Hrdina: Na. Je mi ľúto, čo sa ti stalo. Tu máš, verím ti. A toto je moja adresa.

Sviňa podvodnícka: Ďakujem. Ja ti to naozaj vrátim. Už zajtra ich budeš mať doma. Ďakujem.

Hrdina: Nemáš za čo. Rád pomôžem. Maj sa.

Sviňa podvodnícka: Ďakujem. Ďakujem. Naozaj.

Moderátor Ego: Teraz si ho už vychutnáva. Dotieravo ďakuje a nie a nie zmiznúť. Keď sa konečne poberie s úškrnom na ksichte a opačným smerom, ako stojí autobusová stanica, začne hrdinovi svitať. Ako sa nechal namotať, ako sa nechal oblbnúť pohľadom, ako sa nechal rozľútostiť. Vôbec si nevšimol nevýchodňarský prízvuk a všetky nezrovnalosti.

Moderátor Alter: Rýchlokurz oblbovania za dvesto korún a príjemne poučný pocit hanby. Myslíte, že si to zapamätá?

Moderátor Ego: Určite. Aspoň sčasti. Minimálne prídu bezdomovci o jedného ukecateľného sponzora čuča. Čo sa týka iných klamstiev od právd na obaloch racionálnej stravy po ubezpečenia o politických perspektívach bude to zrejme človek ako každý iný.

Moderátor Ater: To by bolo asi všetko v rámci témy a možného rozsahu. Ďakujeme za pozornosť. Zostaňte nám verní a dovidenia nabudúce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.