Almanach 25: Odpovede

ODPOVEDE (2/2003)

 

 

 • Peter M. (Senica): Zaujímavé momentky. Sľubné. Aj viac pošli. Nateraz odkladáme aočakávame ďalšie. Oplatí sa poslať. Ach, áno… Tá próza cez mail prišla akási nečitateľná, technická chyba? Pošli ešte raz.
 • Eva N. (Vranov nad Topľou): Celkom slušný rozbeh, no zdá sa, akoby ťa niečo brzdilo… Možno téma? Pokús sa (keď už to musí byť…) písať oláske inak ako to robia takmer všetci… Veď tá tvoja je istotne iná ako ostatné, azároveň tá istá?! Kto sa má vtom vyznať? Píš apošli. Azda niečo „nezamilovanejšie”…
 • Janka T. (Mýtna): Poviedka Ako sa rodia nové oči sa mi javí ako priveľmi lacno spracovaná: pokus ocitlivý príbeh, ktorý však vtvojom prípade končí akýmsi obohratým apatetickým gestom: (cit.): „… niečo, čo je nad všetkým, čo dokáže vymeniť ľudské oči anaučí vidieť srdcom.” Tiež rozsiahle opisné plochy nudia aodpútavajú pozornosť. Druhý text je zaujímavejší, čítavejší, energickejší. Tak nejako. Ibaže mi unikla pointa… Skús to domyslieť, popracuj apošli! Bude ako nebolo, juchú!
 • Milan Š. (Prievidza): Nuž, zo záľahy básničiek vtvojej obálky sa mi zatiaľ nepodarilo vybrať nič. Hádam najviac ma „odrovnali” tvoje moľmi prehryzené „hviezdoslavoviny”: „bola tys’ nádhera jedovým semenom” + „z dvoj’ očí/ rozbrieždených” + „sú tak vzácne, ‘bo ‘tkli sa teba” atď… Ale tiež úprimne dojímajú tvoje štylistické „perly”: „a masochistiou citov recitujem kostry”, alebo: „Nadtrpký jed…”. Načim sa ti skoncentrovať, asi… Píš ako hovoríš acítiš ty sám. Napíš, pošli a… uvidíme. Zatiaľ ešte nie. No uznaj…
 • Miriam Z. (BB): Riekanky, veršovanky, prostoduché „verklíkovanie”… Za všetko hádam jasne hovorí posledná strofa ztextu Rieka života: „Uzatváram skrinku dávnych spomienok/ ado mojej riečnej cesty/ na pamiatku hádžem malý kamienok”. Taktiež na pamiatku – pozdrav venuje redakcia Dotykov. Ťapy-ťapy-ťapušky…
 • Karol D. (Vranov nad Topľou): Viď odkaz vDOTYKOCH č.1/2003. RČ je stále nízke… No way back. C` est la vie…
 • Jaroslav J. (Heľpa): Tvoje básničky sú prepchaté frázami azmätkom. Kŕčovitosť výpovede zvádza niekedy až kúsmevu. Možno by nebolo zbytočné si aj niečo prečítať. Čo taký Stacho, Válek či Kolenič, alebo trebárs Eggenhofferová?… Varovanie ministerstva poézie: prázdne veršovanie škodí (nielen) čitateľovi!
 • Marianna V. (Suchá nad Parnou): Pokus obalady? Vidí sa mi to hrozne „ukecané” aťažkopádne, fakt. Príbeh je evidentný, spracovanie vo veršoch už menej podarené – rozpačité, až banálne… Keby si tie príbehy prepísala do prózy – čo by sa stalo? Možno nič, amožno… Ktovie?! Unás ešte nie. Nabudúce? Never say never.
 • Peter R. (Poprad): Vzhľadom na tvoj vek (13 rokov!) je asi predčasné vnímať tvoje poetické experimenty ako definitívne verzie, však? Vieš očom chceš písať – to je pozitívne, ale napríklad ja by som sa snažil vbásni vystríhať pred mentorovaním, poučovaním, rozdávaním rád auniverzálnych definícií… Akeby som mal 13 rokov, tak tým dupľom!…
 • Erik M. (Košice): Rýmuješ diletantsky apochabo. Zjednej básne sa vybrať nedá. Najmä ak je taká (…), ako tá tvoja… Píšeš (cit.): „A nesmieš zabudnúť,/ že si zlom dobrým”. Na to sa ozaj nedá zabudnúť… Aty zase nezabudni, že potom tu niekde musí byť aj zlé dobro… Zaujímavé, hm…
 • Peter H. (Skalica): Je dobré (azda ipotrebné) texty pred zaslaním prepísať aspoň na písacom stroji. Ani nie tak kvôli nejakým móresom, ale hlavne preto, aby bolo možné si ich prečítať bez pomoci grafológa. Máme 21. storočie! Ztvojich „básničiek” ma milo prekvapilo „odgrgnuté” dvojveršie: „Žena bez muža/ bez vody kaluža.” ADOTYKY bez teba. Zatiaľ…
 • Petra M. (Hliník nad Hronom): Pozor na pravopis! Ten je dosť dôležitý! Vášeň je celkom O.K. Aj Socha, len verš: “túžba vytesaná z kameňa” pôsobí akosi zatuchnuto… Sme v strehu na tvoju novú, šťavnatejšiu obálku!
 • Ivan F. (Gelnica): Poviedka (?) Nemôžem si pomôcť… ma zaujala pointou. Štylisticky už nie… Myšlienka je fajn, ale zdá sa mi, akoby si ostatné “odflákol”. Text by si hádam zaslúžil viac tvojej ctenej pozornosti. Druhá próza Aj ty? je o pár stupňov pod bodom čitateľnosti… Odvahu, trpezlivosť! Pošli ešte niečo.
 • Jana R. (Košice): Zásielku tvojich básní najvýstižnejšie označuje názov jednej z nich: Pekný chaos… Nemusíš používať rým za každú cenu! V tvojom prípade sa potom stáva, že texty sa prejavujú skôr ako naivné riekanky, napr.: “Dej sa deje/ Veci bežia/ na hlave sa/ vlasy ježia”. Niekedy nielen na hlave… Zbav sa fráz a zbytočných, prvoplánových experimentov (napr. Kolotoč) a pošli ešte.
 • Petra K. (Zvolen): Popisuješ veci, okolie. Nezaujato a s odstupom, čo by nemuselo byť na škodu, keby… Klišé ako napr.: “Snehové slzy – hviezdičky neba,/ zdobia korunu snehovej kráľovnej” + “…polia/ vlniace sa plnými klasmi” + oceány lacných genitívnych metafor či pravopisné lapsusy (privýta!!!) tvoje básne degradujú do n-tej cenovej. Prečítaj si niečo z pôvodnej tvorby a potom znova napíš. Jednoduché, hm?
 • Josef Sch. (?): Modrá je (údajne) dobrá. Tá tvoja nie veľmi… Pošli viac.
 • Barbora B. (Piešťany): Rozlúštiť tvoj rukopis (písala si to vôbec rukou?) bolo naozaj problematické – použijúc eufemizmus… Z toho, čo som dokázal prečítať ma však nič nenadchlo, neprekvapilo, neohúrilo, nezaujalo, ne… Mám pocit, že v kratších textoch si máličko istejšia. Prepíš na písacom stroji, pošli a uvidí sa, upočuje sa, učíta sa…
 • Milan L. (Horné Orešany): Z básne Stratený: “… sa vrátil domou” + “… vysela kľučka” + “ľahli popoľom” … No uznaj?! Toto všetko (a všeličo iné…) v jedinom krátkom texte! Ale choď! Žartuješ, však?
 • Juraj H. (Bratislava): Akoby si písal rovno “z hlavy na papier”. Nie vždy sa to vypláca… Rozdávaš “pravdy” na počkanie: “Keď vidíš, ako ten druhý spí/ a slzy šťastia ti vbehnú do očí,/ potom v srdci iste vieš,/ že ho naozaj miluješ.” Naozaj? Niekedy sa mi zdalo, ani čo by si parodoval sám seba: “Vonku počuť krkot žiab,/ v kríčku sedí vrabec vták./ Rosa padla na trávu,/ les má dobrú náladu.”. Už ju mám aj ja – vďaka!
 • Roland F. S. (?): Zatiaľ odkladáme. Na “pomery” a rozsah Almanachu sú tvoje texty pridlhé. Kratšie nemáš?
 • Dana F. (Šaľa): Pošli!
 • Daniel Š. (Bratislava): Báseň Vsobotu na obed je celkom fajn, má zaujímavú myšlienku, dobre vypointované, hádam len… keby si nebol taký priehľadne opisný! Uber plyn aj slová apokús sa zbaviť takých banalít ako napr.: „Si ako búrka na mori…” atď. Možno to ešte nevieš, ale rým je tvrdší oriešok, je to niečo viac ako len páriť slová… Pozri si Urbanovo Utrpenie mladého poeta alebo čo. Popracuj apošli ešte. Možno stačí aj menej textov – to býva niekedy viac. Tak, tak.
 • Jana P. (Vranov nad Topľou): Tvoja zásielka je zaujímavá. Ak budeš ochotná verše trochu učesať, pristrihnúť…, bude ztoho celkom slušný poetický účes. Hlavne pristrihnúť by sa žiadalo, lebo na koncoch sa už verše štiepia. Odkladáme ačakáme. (Neodporúčame nateraz používať šampón zn. Hlava & Ramená – je to O. K., bez lupín…)
 • Jana P. (Bratislava): Dovolenková, snová poviedka je azda (predsa len…) máličko naivná, nemyslíš?! Evokuje to vo mne akúsi (presladenú) kombináciu Steelovej & Modrej lagúny & dievčenských pamätníčkov… Hádam by príbehu pomohlo, keby si preonačila záverečné rozuzlenie, pointu… Možno, lebo štylisticky to veru vôbec nie je márne! Alebo napísať niečo nové – niečo menej… priehľadné. Poviedka omame je „prelezená” ružovým sentimentom aten zachádza až pod kožu. Potom svrbí. Trochu obidné… Čakáme. Odviaž sa apošli!

 

 

spracoval:  -MaG-

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.