Koštovka vín v Budmericiach (9.ročník)

 

                                            Úspešný deviaty ročník výstavy a koštovky vín

v Budmericiach

 

                                                                     

DUCH VÍN 

 

„Inšpiruje ma vaše víno,

aj keď je kyslejšie, než chcem.

Má ducha – a v ňom to ja cením,/

vo víne ducha milujem” – Ján Smrek. 

 

Už je tomu niekoľko rokov, keď ma požiadali o napísanie básničky do katalógu, ktorý každoročne počas výstavy vín vydáva Spolok vinárov a fajnkoštérov v Budmericiach. Napísal som pred piatimi rokmi dlhšiu báseň Vo vinici kocúr noci, ktorá by zabrala riadnu časť katalógu, preto som ju musel skrátiť. Zapáčila sa mi táto verzia: „Vo vinici kocúr noci/ naháňa operence/ podvečerných hviezd:/ sýkorky, drozdy, vrabce,/ keď vinohradníci vinohrad/ kolíšu v nohách/ a víno si robí, čo chce,/ keď kocúr viniča lezie v koreňoch/ a vinohradník/ zostupuje do pivnice/ a otvára dvere,/ srdce,/ popíja silván, rizling zelený/ s úsmevom krásnej ženy,/ vychutnáva dievčie hrozno/ i dievča ako hrozno./ Vo vinici kocúr noci…”

 

Kto navštívil 11. marca koštovku vín v Kultúrnom dome v Budmericiach, ktorú zorganizoval Spolok vinárov a fajnkoštérov a najmä jeho agilní – predseda Anton Krajčovič a člen Štefan Lukačovič, cítil sa ako v krajine neobmedzených chuťových možností.  Magneticky priťahovala stena obložená 560 fľašami vína, ktoré tvorili vínnu symfóniu, jednu báseň, knihu. Len začať čítať!  Pútali fľaše po celej dĺžke steny, naukladané v štyroch-piatich fľaškových poschodiach. Bola to pastva pre oči. Od 16. do nedeľňajšej rannej hodiny, keď predseda fajnkoštérov odovzdal diplomy, ocenenia a poďakoval všetkým vystavovateľom za účasť, degustačným komisiám za objektívne hodnotenie i sponzorom,  návštevníci začali veselo koštovať. Pridržiavali sa múdrosti Františka Vrábla – „Vínko nie je na vine, že sa ľudia opíjajú”. V nálade a po zľadovatenej ceste, keď zmrzla tečúca voda po okolí, bol náročný návrat spisovateľov do kaštieľa. Každí túžil mať na nohách korčule.

 

Neobmedzené chute vín

 

Ľudia prichádzali a odchádzali, bol to neustály príliv a odliv. Pri dverách vám ponúkali katalóg, degustačný pohár, budmerické zlatky, jedna mala cenu 5 Sk. Koľko ste potrebovali lístkov – budmerických zlatiek na odber vzorky vína? Zlatku za jednu bez medaily, dve za bronzové, tri za strieborné, štyri za zlaté – najlepšie víno a šampión za 5 zlatiek. Do tanca vyhrávala temperamentná ľudová hudba. Treba ešte pre objektivitu pripomenúť, že  v desiatich komisiách, ktoré pracovali pod vedením prof. Ing. Fedora Malíka, DrSc., nebol ani jeden Budmeričan.

         „Prečo som slávnostne otvoril deviaty ročník výstavy – koštovky  vín budmerického Spolku vinárov a fajnkoštérov?”  dával si otázku prof. Fedor Malík, DrSc. „Mám to aj z príkazu mojej manželky, ktorá v Budmericiach učí už tridsať rokov. A mne sú nielen deti, ale aj matky a otcovia týchto detí veľmi sympatickí. A tak sme si povedali, hoci Budmerice nie sú obcou so slávnou vinárskou tradíciou, ako napr. Modra, Pezinok, Svätý Jur či Rača, ale sú tu veľmi schopní vinohradníci, ktorí pred  desiatimi rokmi začali vyrábať dobré, lepšie a ešte lepšie vína. Dnešné budmerické vína sú o dve triedy lepšie, ako tie pred dekádou rokov.

         To je jeden rozmer celej akcie 9. ročníka výstavy – ochutnávky, alebo, lepšie povedané, koštovky vín. Budmeričanom sa každoročne darí dodať na degustáciu nadmerné kvalitné množstvo vín. Je tu vyše 560 druhov vín zo štyroch krajín – Rakúska, Chorvátska, Českej republiky a samozrejme Slovenska. Minulá výstava vín v slávnej kráľovskej Modre nemala ani polovicu vín, čo svedčí o tom, že budmerickí fajnkoštéri sú jedineční, usilovní a zapálení ľudia za vec.  Povedal som si, prečo  usilovným, vynaliezavým ľuďom nepomáhať?! A sami vidíte, že atmosféra je tu parádna, návštevník si môže pomocou katalógu vybrať z veľkého množstva vín. Budmeričania kvalitou vína šliapu nahor schodík po schodíku. Dnes som presvedčený, že tie vzorky, ktoré vidíte vyložené v regáloch (nabudúce, verím, že budú v chladiacich), že budú ešte lepšie bodovať.

 

Slovenský salón vín    

 

Domnievam sa, že na Slovensku vznikol jeden nový signál, ten signál je Slovenský salón vín. Pár rokov za  vinármi z Českej republiky, aj Slováci robia prospešné veci. Salón vín v Českej republike vo Valticiach funguje, vždy sa z nominačných súťaží kategórie A a B vyhľadávajú tie najkrajšie vína. A tie idú do veľkého rozstrelu. A vyberá sa sto najkrajších, najlepších vín za posledné dva alebo tri roky. Budmerická výstava sa dostala do kategórie nominovaných výstav B. Tam môžu ísť vína, ktoré majú zlatú medailu – nad 90 bodov. Ak si pozrieme do katalógu, aj zlaté medaily z Budmeríc budú mať zastúpenie na Slovenskom salóne vín, ktoré sa uskutoční v júni v Limbachu.”

         „V Malokarpatskej vínnej ceste je 35 miest a obcí od Bratislavy až po Trnavu, je produktom cestovného ruchu v tomto regióne,” rozhovorila sa zástupkyňa Malokarpatského osvetového strediska Anna Pýchová. Cieľom Malokarpatskej vínnej cesty je propagácia tohoto regiónu, propagácia vinohradníctva a vinárstva. Aj budmerickí fajnkoštéri  sú jej členmi. A táto koštovka je jednou zo 14 ochutnávok vín, ktoré sa v tomto regióne konajú v jarných mesiacoch. Vyvrcholia v Pezinku, Šenkviciach, Vištuku, Modre, Trnave, Zelenči, Rači, Sv. Jure a Limbachu. Ukončia sa v apríli, kedy sa začnú v Pezinku Vínne trhy.”

 

„Z Rače sme si prišli vychutnať súťažné vzorky v Budmericiach,” – začal predseda Spolku vinárov v Rači Edo Brychta a pokračoval: „Budmeričania majú to tu pekne, dobre zorganizované, je tu príjemná atmosféra s dobrou ľudovou hudbou. Domnievam sa, že člen Spolku fajnkoštérov Štefan Lukačovič s predsedom Tónom Krajčovičom to zvládli na výbornú. Oni sú motory tejto výstavy vín. Keď listujem a študujem tento katalóg, zisťujem, že komisie boli viac než prísne. Takto prísne zhodnotiť niektoré vína! Nadobúdam dojem, či degustátori by nemali opraviť dojem, ktorý som nadobudol. Zdá sa mi, že hodnotenie niektorých vín je podcenením ich kvality.”

      

                            Aj spisovatelia  na koštovke

 

Z Budmerického kaštieľa – Domova slovenských spisovateľov – na koštovku vína prišli aj spisovatelia, ktorí tu boli práve v tom čase na tvorivom pobyte – prozaik Ján Beňo, šéfredaktor časopisu Dotyky Boris Brendza, básnik Maroš Bančej a autor tejto reportáže.

                     Prozaik Ján Beňo sa začítal do básne Igora Gallu, ktorý sa pre zdravotné problémy nemohol zúčastniť tejto koštovky a na poslednú chvíľu  napísal báseň Správa z vinohradu: „Počuli ste správu takú,/ šíri sa hlasno i šušky:/ v budmerickom kulturáku/ zlietajú sa vínne mušky./ Popíjajú vzácne moky,/ náladička stúpa,/ spevom trasú sa obloky,/  postí sa len duša skúpa./ V Budmericiach kaštieľ tróni,/ keby mali však aj hrady,/ nič vám slávu nezatôni,/ budmerické vinohrady./ Či už piješ od Jána,/ Miša, Ďura, Štefana,/ môžeš si byť istý,/ je to nápoj jedna báseň,/ neriedený, čistý./ Treba pochváliť i ženy/ za ich trpezlivosť svätú,/ keď si muži potrundžení/ ľavú s pravou pletú.”

         Keď prečítal básničku, zdvihol hlavu, pozrel k nádhernej stene fliaš, plných toho najlepšieho vínka, a povedal: „Pozri, čo vyvádza fajnkoštér Otto so svojím ozembuchom. Zabáva. Zabáva nielen svojím zjavom a tancom, sám sa zabáva a zabáva aj iných, najmä svojich kamarátov z Tatier, ktorí pracujú v Pizzérii, ktorá je blízko Domova slovenských spisovateľov Timrava. Pred týždňom sa vrátil z Tatier, preto má asi toľko energie. Otto je chlap, vie komunikovať, je samostatný, ale nie je samotný. Hľa, je tu z nás najveselší, tancuje na stoličke, ba aj na stole. Márne boli upozornenia jedného z organizátorov, Otto sa zabával, tancoval a bavil aj ostatných. Preto som pre neho vymyslel cenu „zabávač”, ktorú mu príležitostne odovzdám.”

                  

František Krajčovič – pivničný PD z Vištuku, sa pri mne pristavil, nalial a povedal: „Štefan, ponúkam ti chorvátske dobré vínko Graševina – rizling vlašský… Koštuj! Naozaj je tu výborne, pozri,  aj budmerické krásavice sú veselé…, vždy to patrilo k sebe, vínko, ženy a…”  „Poézia,” skočil som  pivničnému do reči. „Veru, aj poézia…, veru, všetkému sa treba venovať, najmä vinici sa treba venovať ako žene, od jari do jesene a v zime ju vychutnávať.” (smiech) Pri nás sa pristavil „operný” spevák Jozef Sedláček, kočiš koníkov v susednej obci. Zaspieval priam laserovým hlasom…, jeho mohutným, ostrým  tenorom ozýval sa preplnený kultúrny dom. Sám povedal: „Nádych mám lepší než Peter Dvorský a možno že aj hlas.” Nech posúdia iní…

                           

                                                     Gulášik z diviny

 

„Je tu paráda, skvelá nálada, míňa sa vínko, ba aj guľáš z diviny,”  prihovára sa počas obsluhy člen fajnkoštérov Štefan Jarábek.               

Degustácia vín prebehla na vysokej úrovni, porota bola medzinárodná,   prísna, latku nasadila dosť vysoko. Hoci z 560 vzoriek len dvadsiatim sa podarilo získať zlatú, 86 striebornú a 319 bronzovú medailu, ochutnávka bola   aj tak veľkým úspechom. Kto prišiel do Budmeríc a spoznal pivničku – vinárničku fajnkoštérov, ktorú si v pivničných priestoroch pod kultúrnym domom vybudovali členovia spolku svojpomocne, a v nej ochutnal budmerické vínka, každý bol spokojný a hoci sú si domáci vedomí, že  nemajú špičkové vína, teší ich, že aj tak obstoja medzi vínami vo vysokej konkurencii. Vedia to! K vínečku ponúknu syr, chutný chlebík z pekárne v Častej, klobásku, tlačenku, krvavničku, jaterničku… A k tomu zahrá aj heligónka. Touto výstavou sa budmerické vínka prebojovali do skupiny B, a  tak sa ocitnú na Slovenskom salóne vín, ktorý sa uskutoční v júni v Limbachu.

„Tento ročník oproti minulému bol lepší náročnosťou, návštevnosťou a úrovňou vín. Obstáli sme a, prízvukujem, že z Budmeričanov nebol nikto v degustačnej komisii. Želám si a živím nádej, že aj budúci ročník bude tak úspešný ako tento,” konštatoval predseda Spolku vinárov a fajnkoštérov Anton Krajčovič.

 

                                                                                                         ŠTEFAN BALÁK

                                                                                                     Snímky: Boris Brendza

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.