CD DOTYKY

CD DOTYKY

 

PATTI SMITH – HORSES

Sony / BMG 2005

Len máloktorá zo svetových speváčok, ktoré sa svojou hudbou hlásia k rockovým koreňom, by sa odvážila verejne vyhlásiť, že nevie, kto je Patti Smith. Táto americká speváčka s iba pár platňami na konte je totiž jednou z mála ešte žijúcich a koncertujúcich rockových legiend, ktorej hudba poznamenala tvár rocku.

Presne po 30 rokoch prichádza na trh digitálne zremastrovaný, zrejme najlepší a najznámejší album Horses, doplnený o pár skladieb a koncertné prevedenie z Londýna.

Patti vzišla z punkovej scény New Yorku ako spievajúca poetka a performerka. Patti Smith vlastne ani príliš nespieva. Ona šepce, deklamuje, recituje, prednáša, kričí, reve, prosíka, nadáva, rúha sa každému a všetkým, nenávidí rovnako silno, ako miluje, väzní, vyslobodzuje, zaklína, nabáda, presviedča, sľubuje nebo-peklo-raj. Jej spev je nenapodobiteľný, môžete ho alebo milovať, alebo nenávidieť. A hudba? Vypočujte si najprv live koncert. Zmesku bigbítu, rock and rollu, rocku a zvláštnej psychedelie. Zdá sa mi, že z hudby kapely celom prirodzene vychádza Nick Cave. Pre fajnšmekrov pripomeniem, že v skupine exceluje vtedy mladučký český gitarista Ivan Král.

 

 

OZZY OSBOURNE – UNDER COVER (CD/DVD)

Sony / BMG 2005

Každý slušný katolík už určite počul meno tohto vrchného arcisatanáša, lídra legendárnych Black Sabbath, ktorý ani po 18 sólových projektoch nestráca na sile a údernej presvedčivosti. Rockový dinosaurus Ozzy už nevykrúca na tlačových konferenciách labutiam krky, ani neodhrýza netopierom hlavičky počas koncertov. Skôr rieši lety a úlety svojich detí, riadi vlastnú televíznu i koncertnú show, a hlavne a predovšetkým tvorí novú hudbu s jasnou značkou kvality Osbourne.

Tentoraz náš obstarožný čertokňažník siahol do svojej zbierky platní a riadne sa v nej pohrabal. Bolo preňho určite zaujímavou výzvou vybrať si na svoje nové CD známe hity, ako In My Life – Beatles, Woman – J. Lennon, Good Times – E. Burdon, či piesenky od Moody Blues, Rolling Stones a King Crimson. Aká je vlastne nová platňa Ozzyho Osbourna, kde okrem dcérkinho bonusu Ozzy nenapísal ani jednu vetu textu, či notičku hudby a pohral sa s prevzatými, osvedčenými hitmi? Nič nové, klasika, ako Ozzy doteraz. Skvele nahraná hudba s tvrdým metalovým spodkom, precíznou gitarou, hutnou basou, presnými bicími a nezameniteľným Ozzyho spevom. O zmysle nových a novších cover verzií, aranžmánov cudzích hitoviek môžeme dlhodobo diskutovať, Osbourne si však vždy robil, čo chcel a aj tentoraz zostal svoj. Treba ešte zdôrazniť, že CD je z druhej strany DVD, čo je určite zaujímavým multimediálnym počinom, na ktorom môžete uvidieť aktuálne video k pesničke In My Life a tiež skvelú debatu Ozzyho s priateľmi pri obede.

 

 

CARLOS SANTANA – ALL THAT I AM

Sony / BMG 2005

Na najnovšej platni sa gitarový virtuóz Carlos Santana predstavuje tak ako zvyčajne -v slnečnej forme. Z bookletu sa dočítame, že s majstrom tentoraz spolupracovali na projekte aj Steven Tyler, Will.i.am, Joss Stone, Sean Paul, Big Boi, Kirk Hammett, Mary J. Blige či Michelle Branch, s ktorou naspieval aj pilotný singel – rádiohitovku Im´ Feeling You.

Žiaľbohu, ani taký frajer, akým Carlos je, sa nemôže nespoliehať pri tvorbe nového CD na niečo iné ako komerčnú úspešnosť svojho projektu, preto tá mohutná spolupráca iných „hviezd”. Nemôžem si pomôcť, práve skladby, kde Santana prestáva byť sám sebou a zabrúsi do cudzích vôd, mi pripadajú slabšie. Carlos bol vždy pre mňa tvorcom rocku, kde sa snúbila salsa, samba, čača a iné hudobné štýly s úžasne sviežou rytmikou a zdá sa mi, že akosi nepotreboval presahy do popu, rapu, či iných módnych štýlov. Preto ako najlepšie Santanove CD vidím jeho prvé dve veci – Santana a Abraxas. Potom sa stal známym, neskôr značkou, ktorá sa musí dobre predávať, čo mu nemožno vyčítať. Ale aj tak je nový Santana špičkovou platňou tanečného pop-rocku so zaujímavou šírkou hudobných odkazov, presahov a obrovskou dávkou pozitívnej energie.

 

 

RAVI SHANKAR – THE ESSENTIAL

Sony / BMG 2005

Pán Ravi Shankar je už zopár rokov určite najznámejším a jedným z najuznávanejších hráčov na sitar tejto planéty. V roku 1956 hral prvýkrát v USA, v 1957 vydal prvý album The sound of India. Širokú verejnosť ohúril na pop festivale v Monterey roku 1967, odkedy sa stal guru aj pre mladých. Dvojcédečko Essential je autorským výberom Shankarovej hudby z polstoročia jeho tvorby. Okrem tradičnej indickej hudby rág, kde zaznie sitar, tambura, tabla a sarod, sa predstavuje Shankar aj ako hudobník, čo celkom prirodzene začlení do svojho orchestra husle, violy, violončelá, či nástroje džezu, aby svoju hudbu obohatil a rozvinul povedzme k minimalistickým pozíciám Philipa Glassa. Shankar ponúka priestor pre muzicírovanie svojim deťom Lakshmi – vokál, Daya – shahnai, Gowri – tambura, či Shuhbo – sitar, ale na platni objavíte i prominentných hostí Y. Menhuina, G. Harrisona a Ali Akbar Khana. Piesne Raviho Shankara sú skvelou hudbou pre relaxáciu, meditačné uvoľnenie, či obyčajné rozjímanie. Všetkým, ktorým sa z duchovnej cesty stalo duchovné cesto zničujúco zalepujúce zmysly používané ostatnými obyčajnými ľuďmi, pre potešenie odporúčam počúvať Shankara po obede v stave siesty. Aj tofuáncom aj  reznistom – Ravi dobre trávi!

 

 

DEEP PURPLE – LIVE AT STUTTGART and BIRMINGHAM

Sony / BMG 2006

Blackmore – gitara, Glover – basa, Paice – bicie, Lord – Organ, Gillan – spev, stará, dobrá zostava krstných otcov heavy metalu Deep Purple bola aj v deväťdesiatych rokoch partičkou kamarátov-muzikantov, ktorí nijako nestarnú, skôr dozrievajú ako kvalitné archívne vínko. Anglický a nemecký koncert zo šnúry 92/93 ponúkajú štandardný hard rock so známymi megahitmi, akými určite sú skladby Child In Time, Woman From Tokyo a Smoke On The Water. K plusom nahrávky okrem výborného zvuku patrí rozhodne radosť, s akou k tisíckrát omieľaným skladbám ešte vždy pristupujú jednotliví hráči. Niekedy neviete, čo počúvať skôr, či muzikantskú virtuozitu, dokonalú súhru, melodické a rytmické nápady, keď sa rock ang roll mení na rock, potom na blues a celkom prirodzene prejde ku klasickej hube. Publikum skvele spolupracuje, skoro ako na futbale, kapela hrá ako o život, staré osvedčené pecky. Gillan síce miestami už nevyspieva to, čo pred dvadsiatimi rokmi, ale je schopný zo svojho nedostatku robiť prednosť. Súhra Blackmorovej gitary a Lordovho Hammondu je nenapodobiteľná, obaja svojho času boli jedničkami svojho nástroja v rebríčku Down Beatu. Purple je určite i dnes učebnicovým príkladom poctivého a inšpiratívneho prístupu k rockovej skladbe. Virtuozita, neustále nové nápady, ničivé nasadenie, nadhľad, skvelá súhra, jednoducho 100 % živák!

 

 

JOHNNY CASH – AT FOLSOM PRISON / AT SAN QUENTIN

Sony / BMG 2006

V krajine, ktorá storočnú fľašu od malinovky pokladá za národný kultúrny poklad, môžete vyhlásiť za umenie takmer čokoľvek. Ľudia, ktorí si country pletú so sladkobôľnymi slabomyseľnosťami bratov Nedvědovcov, asi ešte nič nepočuli o americkej country modle Johnnym Cashovi. Tento charizmatický spevák s tvárou pouličného bitkára si celý život budoval imidž tvrdého chlapa, ktorému nič ľudské nie je cudzie. Viete, že v súboji na nože zabil obrovského černocha, prešiel pár väzeniami, len s gitarou a J. Keruackom precestoval krížom-krážom USA, nožom na päťdesiat stôp vedel uloviť králika? Čo je pravda a čo legenda?

Jasné je, že Cash zažiaril už v polovici 60. rokov svojimi slaďáčikmi, potom pritvrdil, prešiel ku country rocku, elektrickým nástrojom (i keď španielka bola vždy jeho hlavným nástrojom) a stal sa spievajúcou legendou ešte za svojho života. Bol hovorcom a trubadúrom kovbojov, trampov, tulákov, väzňov, zaľúbených i  opustených, nešťastných štvancov a vyvrheľov každého druhu, no zároveň aj obľúbencom obyčajných stredných a nižších vrstiev, ktoré si jeho songy môžu dodnes vypočuť zo stoviek rádií nielen pre šoférov nákladiakov.

Cash, známy opilec, narkoman a výtržník, bol dlhé roky nepretržite na koncertných turné. Dva koncerty z najťažších amerických väzníc San Quentinu a Folsom prison v r. 1969 sú skvelou ukážkou toho, ako vedel komunikovať s publikom, dokázal ho strhnúť a celkom nakloniť na svoju stranu, pre svoju „pravdu”. Cash vypovedá niekoľkými jednoduchými vetami nadčasový príbeh, podobenstvo. Aj keď nostalgický, sentimentálny či zjednodušený, ale vždy pre masy zrozumiteľný. Keď pôjdete autom po známej americkej diaľnici č. 66, dajte si do prehrávača národný country poklad Johnnyho Casha, ak vás zastavia policajti, Nirvana by vám narobila len problémy.

 

Vypočuli, napísali: VAŠE UŠI

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.